Také s koncem roku obvykle bilancujete, co se vám povedlo, z čeho jste měli radost, za co byste se pochválili a co byste na sobě ocenili? Možná si také říkáte, že chcete jíst zdravěji, méně pracovat a více odpočívat, začít se věnovat svým koníčkům, mít více času na své blízké nebo přátele, ale je to prostě fofr a až bude jednou čas, tak se to určitě změní. až jednou, až jednou, až jednou… a každý den aktualizujete svůj seznam úkolů na den nebo týden a to, co jste dnes nestihli, úspěšně přesouváte na další den znova a znova.
Jde vůbec rovnováhu vytvořit a udržovat?
Jak z takového kola ven? Jak si vyladit život do harmonie a jak si rovnováhu v životě udržovat? A jde to vůbec?
I kdybychom se sebevíc snažili, trvalou rovnováhu v životě nedokážeme vytvořit. Život je dynamický, překvapuje nečekanými menšími či většími zvraty, vystavuje nás neustále novým situacím a výzvám, jako jsou např. změna nebo ztráta zaměstnání, narození dítěte, stěhování, zdravotní problémy někoho v rodině, dospívající děti, které si chtějí prosadit svůj názor, …
Nastavení naší mysli
Možná máte někdy pocit, že spíše „hasíte“ vznikající požár nebo „zachraňujete“ a děláte, co se dá, místo abyste byl/a aktivním tvůrcem svého života. Pravda je, že tím, jak se vyvíjíme a zrajeme, mění se naše role, které zastáváme v rodině, společnosti nebo v práci, mění se i naše priority, to, co je pro nás důležité, a čemu udělujeme pozornost. To, jak žijeme, je odrazem našeho nastavení mysli.
V každé životní etapě máme jiné priority. Různé oblasti života, jako je práce, rodina, zdraví nebo osobní rozvoj, mohou vyžadovat různou míru pozornosti v různých fázích života. Jinak fungujeme jako rodič, když jsou děti malé a vyžadují neustálou pozornost, a jinak když potřebují být se svými kamarády a rodiče vnímají jako někoho, kdo je omezuje v jejich samostatnosti.
Co je tedy tím klíčem k nastavení rovnováhy v životě?
Zamyslete se nad tím, co je pro vás důležité, jaké jsou vaše hodnoty, co v životě chcete zažívat, z čeho se chcete radovat, s kým chcete být, co potřebujete ke spokojenosti a radosti, nebo co v životě nechcete, koho nechcete potkávat. Jednoduše řečeno, co jsou vaše hodnoty a vaše priority a vaše potřeby. Kým chcete být a kým už být nechcete. Pak teprve můžete začít zkoumat, na co chcete zaměřit více pozornosti, a co už tolik vaší pozornosti nepotřebuje. Zkrátka, co potřebujete, abyste byl/a sám/sama sebou.
Často se nutíme do něčeho, co si myslíme, že je správné, protože nám rodiče nebo škola vštěpovali svoje názory, hodnoty a přesvědčení, které jsme přijali za pravdu a uvěřili jsme, že tak to má být. Žijeme tak život podle představ někoho jiného, ne podle sebe. A jak to máte vy?
Jak může koučování pomoci v takové situaci?
Mnoho lidí si plně neuvědomuje, jaký mají potenciál a v čem jsou dobří, co jsou jejich silné stránky, protože to, co nám jde velmi dobře, považujeme obvykle za naprosto normální. Při koučování si odpovídáte na otázky, které byste si sami nepoložili. Výsledkem je:
- Uděláte si jasno ve svých hodnotách a prioritách
- Začnete je řešit podle jejich důležitosti
- Určíte si oblasti, na které je potřeba zaměřit pozornost
- Vytvoříte si plán kroků
- Snadněji se budete rozhodovat co a jak dělat
- Sami si celý proces zorganizujete s podporou kouče
- Efektivně nakládáte svým časem a svou energií
- Půjdete za svým cílem a uvidíte výsledky
- Získáte podporu v celém tomto procesu
- Posílíte své schopnosti a dovednosti
- Posunete se a získáte nadhled
- Stanovíte si hranice mezi prací časem a lépe tak řídíte své povinnosti
Nemusíte na to být sám/sama, ráda vám poskytnu podporu a společně objevíme cestu k harmonii, klidu a úspěchu.