Položila jste si někdy otázku – co pro Vás znamená být sama sebou? Je to otevřenost a odvaha vystupovat sama za sebe, nebo vědomí Vaší vlastní jedinečnosti? Nebo snad kontakt se sebou či to, že se máte ráda, nebo že se nesnažíte nikoho „napodobovat“?
Následující desatero poskytuje praktické tipy pro všechny z Vás, které chcete něco ve svém životě zlepšit.

Desatero pro „Jak být sama sebou“

Udělejte si chvilku pro sebe, v klidu se posaďte, vezměte si poznámkový blok a něco na psaní a zapisujte si své myšlenky a postřehy o sobě.

 

1. Mějte se ráda a přijímejte se

Přijímáte se taková, jaká jste? Nebo Vám na sobě vadí, že máte malá prsa, krátké nohy, velký zadek, pihy… nebo kdo ví, co ještě? Krátké nohy? Jsou lidé, kteří třeba o nohy přišli. Vy je ale máte. Velký zadek? Sezením u PC nebo televize se nezmenší. Představujte si, jak chcete vypadat, a začněte pro to něco dělat. Začněte cvičit, upravte své stravování. Můžete se více zamýšlet nad svým vzhledem a šatníkem a zdůraznit svou ženskost a to, co je na Vás zajímavé. To vše jsou vnější prostředky, kterými lze podpořit své sebevědomí. Stejnou péči a pozornost ale věnujte sama sobě a svým myšlenkám. Mějte se ráda, buďte sama sobě laskavou a milující přítelkyní.  Pokud na sobě neustále něco kritizujete, prozrazujete tím, že máte nízké sebevědomí a že se neumíte přijmout. Když neumíte přijímat samu sebe, jak myslíte, že umíte přijímat ty ostatní? Nikdo není dokonalý a nikdy ani nebude. Ostatně, co vlastně znamená být „perfektní a dokonalý“? Dovolte si být svá, krásná a nebýt dokonalá. Dovolte si být taková, jaká jste. Hýčkejte v sobě ten úžasný proces objevování sebe sama, a pokud zjistíte něco, co lze změnit k lepšímu – HURÁ. Je to šance posunout se dál. Tak co teď pro to uděláte Vy sama? Začněte hned teď.

 

2. Myslete pozitivně

Jak myslíme, tak se chováme. Co máme uvnitř, vyzařuje z nás ven. Úsměv rozzáří naše oči, rozjasní naši tvář a pomyslně odemyká vrátka, která by pro nás jinak zůstala zavřená. Zkrátka „S úsměvem jde všechno líp“. Den utíká rychleji a příjemněji, snadněji navazujeme kontakty, vyhladíme vrásky na čele, hledáme způsob, jak věci realizovat, a nesedíme doma na zadku a nelitujeme se. Je to totiž jen ztráta času.

 

3. Pochvalte se

Umíme-li pochválit sebe sama a chovat se k sobě s láskyplnou péčí, vysíláme celým svým tělem, mimikou, chováním i řečí tuto informaci okolnímu světu. A pokud to někdo v našem okolí neumí, můžeme mu být příkladem. Pokud jsme si vědomi své hodnoty, dokážeme ocenit své dovednosti a sami sebe, vyzařujeme tuto informaci do okolí a okolí si toho všimne. Každý den si uvědomte, za co se můžete pochválit. Určitě je za co.

 

4. Uvědomte si svou jedinečnost

Napodobování někoho vede jen k tomu, že se stáváme pouhým dvojníkem. Originál je cenný tím, že je původní. Nic a nikdo se s ním nemůže srovnávat. Pouze jej napodobovat. Ale to už přece není originál. Neporovnávejte se s ostatními, jestli jste tak dobrá, inteligentní (dodnes nejsou psychologové zajedno, co inteligence vlastně je), krásná (představy o tom, co je krása, se dost výrazně liší u jednotlivců, nemluvě u národů)… Zamyslete se nad tím, co je typické jen pro vás, jak vypadáte, co umíte, co jste už dokázala, jaké máte vlastnosti. Uvědomíte si, že tyto vlastnosti nemá v této kombinaci nikdo jiný. Není to skvělé? Jste jedinečná.

 

5. Dělejte, co vás baví

Mít své sny, přání a cíle, a naplňovat je, přináší radost, pocit hrdosti, seberealizace a štěstí. V čase, kdy se věnujeme svým koníčkům, odpočíváme, nabíráme nové síly, dobíjíme baterky, získáváme chuť do dalších věcí, motivujeme sami sebe, sdílíme tyto činnosti s někým blízkým, potkáváme se přitom s jinými lidmi, společně prožíváme úspěch, zažíváme pocit, že to k něčemu je, že naše aktivita přináší ovoce, nebo že tím pomáháme něčemu dobrému, tvoříme, a to vše z nás pak prohlubuje víru a důvěru v sebe sama, sebejistotu…

 

6. Uvědomte si své postoje, a pokud pro vás už nejsou přínosem, změňte je

Vaše okolí je pro Vás zrcadlem toho, jaká jste. Když už si uděláte chvilku na sebe, zamyslete se nad tím, co Vám na někom imponuje a co vadí. Uvědomíte si své postoje vůči sobě a ostatním.

 

7. Učte se říkat ne

Být sama sebou také znamená uvědomovat si, co chci já, a podle toho jednat. Role „hodné holčičky“, která vždy splňuje představy ostatních, je sebedestruktivní. Rozvíjejte svou asertivitu. Nevíte jak? Přihlaste se na kurz asertivity. Naučte se otevřeně říkat, co vám vyhovuje a co ne. Říkat NE neznamená, že druhého nemáte ráda. Milovat někoho neznamená dělat všechno tak, jak chce ten druhý. Uvědomte si své hranice. Jinak je totiž nebudete umět dát najevo ostatním a bude ve Vás zbytečně vznikat pocit křivdy. Ve fotbale má hřiště jasně vymezené hranice. Každý hráč tak ví, kde se hraje, a kde je mimo hru. Jak si vymezujete své hranice vůči ostatním Vy? Co chcete ostatním dovolit a kam už nechcete nikoho pustit. Víte to? Pokud to nevíte Vy sama a nedáte to jasně a jednoznačně najevo, nebudou to vědět ani ostatní. Je to na Vás, ne na nich. Dokážete takovou informaci sdělit bez afektu, s klidem a přátelsky? Učte se to.

 

8. Buďte aktivní

Taktika „Sedávej panenko v koutě“ nepřináší žádné výsledky. Pasivitou nic nezískáte. Věci se teprve dají do pohybu aktivním přístupem, snahou a konkrétními činy. Po malých krůčcích… a velký skok je tu.

 

9. Nepřestávejte, nevzdávejte to

Možná se občas něco nepovede. Edison také nevynalezl žárovku na první pokus, ani na desátý, dokonce ani na stopadesátý. Nevzdal se, ale a pokračoval vytrvale ve svých pokusech. Výsledek se nakonec dostavil. To neplatí pouze pro Edisona. Výsledek se dostaví, když pro to něco uděláte.

 

10. Učený z nebe nespadl – Stále se učte

Celý náš život je jeden dlouhý proces učení. Svět se mění a vyvíjí, objevují se nové informace, poznatky, my si jimi rozšiřujeme své vědomosti a znalosti a učíme se lépe poznat sami sebe i druhé, porozumět sami sobě i ostatním. Učíme se žít v různých vztazích, zaujímáme různé role v osobním životě i v práci. To vše nás něčemu učí. Není to úžasné? Stále něco zajímavého objevujete.

Život bez masek a přetvářky je mnohem snadnější. Neustálá snaha zavděčit se někomu jinému je vysilující a znamená lhát sobě samotné i partnerovi. Nakonec v sobě stejně nedokážete potlačit rostoucí pocity zklamání a křivdy.
A několik optimistických slov na závěr? Tak snad už jenom Buďte svá. Jste úžasná a dokonalá. Život přináší stále nové a zajímavé podněty a Vy můžete na své dokonalosti vždycky něco vylepšit. Hodně štěstí.